Instruks: Tirsdagstræning i Alsted Skov den 1. maj
INSTRUKTION TIL TRÆNINGSLØB 1. MAJ 2018 ALSTED SKOV
Der er en del kørespor i skoven, der ikke er tegnet på kortet.
Let bane : 2,6 km og 13 poster
Mellemsvær bane : 3,5 km og 18 poster - tekniktræning for Mellemsvær bane :
1. Vejvalgsteknik : der er på nogle af strækkene flere gode vejvalgsmuligheder, kig på dem og vælg dit eget
2. Temposkift / Trafiklys : der er indlagt "perlekæder" ( mange poster tæt efter hinanden), husk at gå ned i tempo på disse stræk , hold kortkontakt - husk at sætte farten op på de længere stræk med stiløb.
Svær kort bane : 4,5 km og 17 poster
Svær lang bane : 5,8 km og 23 poster
Tekniktræning for de svære baner :
1. Temposkift / Trafiklys : der er indlagt "perlekæder" ( mange poster tæt efter hinanden ), hold kortkontakt - husk at gå ned i tempo på disse stræk,- husk at sætte farten op på de længere stræk.
2. Kompas og opfang : der er på begge baner indlagt "maskeringer" ( hvidt kort ) på to lange stræk, så du dels kan øve at holde retning, dels kan øve at koncentrere dig om have fokus på dit indløb til posten og ikke tjekke (unødvendige) detaljer i skoven undervejs.
GOD TUR I SKOVEN - DER ER MEGET MEGET SMUKT :)
JAN OG METTE.