top of page

Nyheder

Forårets ungdomstræning og løb


Der er lagt op til et spændende forår fyldt med træning, løb og ungdomsture for OK Sorøs ungdomsløbere.

Ungdomstræning er for alle børn i alderen cirka 7-8 år til 18 år. Hent planen for forårets ungdomstræning 2020 (pdf)

Særlige datoer: Tirsdag den 19. marts efter tirsdagstræningen inviteres forældre til hygge og præsentation af forårets program. Det foregår kl. 19.00 i klubhuset (Skolevej 1, 4180 Sorø). Nye løbere og forældre er meget velkomne. Fredag den 3. april kl. 17.00 begynder Friske Fredage. Friske Fredage foregår fra klubhuset hver fredag fra april til oktober, hvor hele familien kan løbe orienteringsløb fra klubhuset. Løbere i alderen 7 - 10 år lærer at løbe orienteringsløb under kyndig vejledning af klubbens trænere.

Det er Kåre Sørensen, der står for ungdomstræningen og Friske Fredage. Læs mere om klubbens børnetræning og ungdomstræning. Vi ser frem til et sjovt forår i skoven!

bottom of page