top of page

Nyheder

Børne/ungdoms-idémøde 25/8 med besøg af Emma Klingenberg

Invitation til alle i klubben, der er nysgerrige på OK Sorøs børne- og ungdomsarbejde. Idémødet foregår onsdag d. 25. august kl. 18.30- ca. 20.30 i klubhuset. Denne aften får vi besøg af DOF's ungdomskonsulent Emma Klingenberg, som giver input og inspiration til klubbens børne- og ungdomstræning.

Ungdomsudvalget inviterer til idémøde for alle i klubben - og meget gerne forældre til børne- og ungdomsløbere -, der er nysgerrige på klubbens børne- og ungdomsarbejde og fx. har mod på at bidrage lidt eller meget, fast eller ad hoc. På mødet gennemgår vi de tilbud, som vi har i klubben i dag. På den baggrund får vi et oplæg fra DOFs ungdomskonsulent Emma Klingenberg om, hvad hun har af ideer og forslag til en klub med vores størrelse og udgangspunkt. Herefter får alle mulighed for at komme med deres ideer og forslag, som vi efterfølgende samler op.

Vi drømmer også om at give klubbens børne- og ungdomsløberne et endnu større fællesskab, flere seje orienteringsevner, og endnu flere gode oplevelser i skoven. Alle ideer og gode forslag hertil er velkomne på mødet.


Så mød op til børne/ungdoms-idémøde d. 25 august kl. 18.30 i klubhuset (Skolevej 1, 4180 Sorø). Både hvis du er nysgerrig, har idéer og/eller har lyst til at bidrage med stort eller småt, teknisk eller praktisk til børne- og ungdomsarbejdet i OK Sorø! Det vil være kage og andet godt til de fremmødte. Vi ser frem til en hyggelig aften. Mød bare op eller tilmeld dig via Facebook-begivenheden. Hilsen ungdoms-initiativgruppen Kåre, Henriette, Stig, André, Mikael og Morten


Emma Klingenberg, TBU-konsulent hos DOF (Dansk Orienterings-Forbund), besøger OK Sorø d. 25. august til klubbens børne/ungdoms-idémøde.

Comments


bottom of page