top of page

Nyheder

Orienteringsklubben løb igennem i Store Dyrehave og bliver dermed i 2. division!

24. September, Store Dyrehave - Orienteringsentusiaster fra hele regionen var samlet til den årlige Divisionsmatch. Og det var en dag, hvor vores egen Orienteringsklubben Sorø trådte i karakter og forsvarede sin position i 2. division med glans.


Dagen bød på udfordrende baner gennem skovens varierede terræn. Mange af klubbens medlemmer fremhævede banernes kvalitet og de svære momenter, hvor netop klubbens fokus på orienteringstekniktræning blev afgørende.

"Det er tydeligt at se, hvor meget vores tekniktræning har betydet," sagde en af klubbens seniorløbere. "De svære stræk i skoven testede virkelig vores evner, men vi var klar."


Men udover de tekniske udfordringer var dagen også præget af en stærk følelse af fællesskab og klubånd. Medlemmer i alle aldersgrupper heppede på hinanden, og der var en skøn atmosfære af støtte og sammenhold.

En særlig bemærkning skal gå til børne- og ungeløberne, som virkelig skilte sig ud. Med deres entusiasme og imponerende præstationer viste de, at klubbens fremtid er lys.


"Det er så inspirerende at se vores unge talenter give den gas," sagde klubbens formand. "De er klubbens fremtid, og i dag viste de virkelig, hvad de er lavet af."


Efter dagens begivenheder er det klart, at Orienteringsklubben Sorø ikke kun er en klub af dygtige løbere, men også en stor familie, hvor alle støtter og løfter hinanden. Vi ser frem til flere succesfulde stævner i fremtiden!

Comments


bottom of page